خواندنی

سیاهچاله ها فضایی ناشناخته و اسرار آمیز برای انسان

سیاهچاله ها بسیار عظیم و شگفت انگیزند

سیاهچاله ها هم مثل تمام سیارات و منظومه ها و کهکشان ها و ستارگان بخشی از کاينات و جهان بیکران هستی هستند. اما هنوز به طور کامل برای انسان قابل بررسی شناخت نیستند. ولی انسان ها روز به روز به شناخت بیشتری از آن ها می رسد. در جهان هستی بی شمار سیاهچاله وجود دارد و هر روز هم به تعدادشان اضافه میشود.

شاید در ذهن شما سوال باشد که چرا به  آن سیاهچاله ها  گفته میشود؟ علت این نامگذاری این است که هر چیزی که وارد سیاهچاله شود راه برگشتی ندارد و حتی نور هم از این قانون استثنا ندارد. در واقع نوری که  وارد  سیاهچاله میشود هیچگونه بازتابی ندارد. پس در نتیجه به جز یک حفره سیاهرنگ چیزی نمیتوان دید. در سیاهچاله ها اجسام به حدی  فشرده میشوند که بر اساس نطریه نسبیت انیشتن میتوانند خمیدگی فضا-زمان ایجاد کنند.

هنوز بعد از گذشت حدود صد سال از مطرح شدن نطریه نسبیت انیشتن سیاهچاله برای ما یک پدیده ناشناخته هستند اما اطلاعات جالبی از آن ها داریم و مسلما در اینده بیشتر خواهیم فهمید.

سیاهچاله ها چگونه به وجود می آیند؟

با ما در وب سایت ثقل همراه باشید:

ستاره ها پیوسته در حال تغیرند یعنی یک روز متولد میشوند و ملیارد ها سال بعد میمیرند. سیاهچاله ها در واقع چیزی هستند که بعد از مرگ یک ستاره بزرگ باقی میمانند. ستاره ها مثل یک راکتور بزرگ هسته ای هستند که همواره فعالیت همجوشی دارند و به دو  علت تمایل بسیار زیادی برای فروپاشی دارند:

1-از گاز تشکیل شده اند.

مطلب پیشنهادی :  لوازمی که در سربازی نیاز داریم

2- بسیار بزرگ هستند.

این دو علت سبب میشود تا یک میدان گرانشی عظیم ایجاد شود و ستاره را از درون منهدم کند.اندازه یک ستاره  را توازن  میان  نیروی گرانشی و نیروی انفجاری تعین میکند.بعد از اینکه ستاره از پای درمی آید، واکنش همجوشیی هسته ای دیگر متوقف میشود چون سوخت مورد نظر دیگر تمام شده است اما نیروی گرانشیی همچنان پابرجاست پس در نتیجه با قدرت تمام ستاره را به درون خود فرو میکشد.وقتی که ستاره فشرده شد ناگهان داغ میشود و یک ابر انفجار قدرتمند رخ می دهد بعد ازز این انفجار تمام مواد و اشعه ها به درون فضا پرتاب می شوند و چیزی که در نهایت باقی می ماند یک هسته بسیار بزرگ و فشرده است که گرانش فوق العاده بالایی دارد. این گرانش به حدی بالا است که همه چیز حتی نور را به درون خود می کشد.

جسمی که باقی می ماند یک سیاهچاله است و واقعا قابل دیدن نیست چون بر اساس علم وقتی یک چیز به چشم انسان قابل دیدن است که نور از آن بازتاب بشود. پس در نتیجه سیاهچاله ها قابل لمس هستند اما با چشم دیده نمیشوند چون نوری از آن ها بازتاب نمی شود.

به علت فشردگی و جاذبه بیش از حد، هسته از قاعده فضا- زمان گذر میکند و می تواند یک چاله در فضا- زمان ایجاد کند. این هسته تبدیل به مرکز سیاهچاله میشود و آن را سینگولاریتی می نامند و به مرز ورود به سیاهچاله افق رویداد گفته میشود. افق رویداد مثل دهان یک سیاهچاله میماند که هیچ چیز نمیتواند از آن فرار کند حتی نور. به فاصله افق رویداد تا هسته شعاع شوارتزشیلد میگویند.سیاهچاله ها زیبا هستند

مطلب پیشنهادی :  کامپیوتر ها بر تخت حکومت خواهند نشست

(کارل شوارتزشیلد یک ستاره شناس بزرگ آلمانی است که در مورد سیاهچاله ها تحقیقات زیادی انجام داده است و به انسان ها در فهم این دانش کمک زیادی کرده است.)

انواع سیاهچاله ها: با وب سایت ثقل همراه باشید.

1-چرخان

2-ثابت

جرم سیاهچاله ها را فقط از طریق سرعت گردش اجسام به دور آن ها می توان محاسبه کرد.

هنوز به طور دقیق نمیدانیم که درون سیاهچاله ها چه اتفاقی می افتد . هیچ چیز نمیتواند از آن به بیرون بیاید. پس به احتمال زیاد با سفر به سیاهچاله ها تجربه یک مرگ دلخراش را میتوانید امتحان کنید و این فکر هم غیر ممکن است که سیاهچاله ها چیزی شبیه به کرمچاله ها باشند یعنی در آن ها فضا و زمان به شکل دیگری بگذرد اما در حال حاضر چیزی به نام کرمچاله نیز کشف نشده است .

اما به دلیل ایجاد کردن خمیدگی فضا- زمان در سیاهچاله ها چندان دور از ذهن نیست  که  بشر بتواند از سیاهچاله ها برای سفر به آینده استفاده کند . (فعلا ابزار  و روشی برای انجام این کار  کشف نشده است.)

اگر میخواهید بیش تر از سیاهچاله ها اطلاعات داشته باشید پیشنهاد میکنیم کتاب سیاهچاله ها از رویا تا واقعیت را مطالعه کنید.

برای نوشتن نظرات خود کلیک کنید

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین ها

بروبالا