خواندنی

کامپیوتر ها بر تخت حکومت خواهند نشست

کامپیوتر

کامپیوتر ها حکومت می کنند

در این سری مقالات قصد دارم مطالبی درباره قدرت سیستم های کامپیوتری و خطرات احتمالی برای ما انسان ها را بیان کنم . این سری مقالات به صورت یک روز در میان نوشته می شوند .

شما در حال مطالعه مطلب (کامپیوترها بر تخت حکومت خواهند نشست ) از بخش خواندنی سایت ثقل هستید

امروزه سیستم های کامپیوتر ی رشد زیادی کرده اند . تا جای پیش رفته اند که در تمام زندگی ما انسان ها دید می شوند . برای مثال :

صبر کنید قبل از مثال می خواهم اول درک درستی از یک کامپیوتر داشته باشیم .

کامپیوتر یک ماشین حساب گر است ، منظور از حساب گر یعنی برای انجام هر کاری از عملیات محاسباتی استفاده می کند . از آنجا که علم ریاضیات ، علم حقیقت دنیای واقعی ما است . پس میشه گفت وجود هر چیزی با این علم قابل اثبات است (هر چیز حقیقی). جدا از بحث ریاضیات می توان گفت کامپیوتر ها قبل از وجود برق و الکتریسیته بوده اند .

قبل از وجود الکترسیته ، برای ساخت کامپیوتر ها از علم مکانیک استفاده می شد . به جای قطعات الکتریکی از چرخ دندها استفاده می کردند . مانند ستاره یاب ها و مسیر یاب ها که دریا نوردان از آن ها استفاده می کردند .

ولی بعد از اختراع الکتریسیته و برق ، کامپیوتر به سمت این علم آمد و با پیشرفت روز افزون این علم پیشرفت کرد . کامپیوتر های امروز از قطعات الکتریکی ساخته می شوند . این مطالب را گفتم تا مقدمه ای باشه برای گفتن این که کامپیوتر ها وابسته به یک علم خاص و محدودیت های آن علم نیست.

مطلب پیشنهادی :  ثروتمندترین افراد در فن آوری در جهان خیلی جالب

پس با تمام مطالبی که گفتم .میشه گفت تمام وسایل های قابل برنامه ریزی را می توان کامپیوتر شناخت .

به مثال برگردیم :

من صبح با زنگ هشدار  از خواب بیدار می شوم . اولین کاری که می کنم چک کردن تلفن همراهم است و سپس از اینترنت اخبار روز را دنبال می کنم . ممکن است عمل های مثل چک کردن تلفن همراه و گشت و گزار در اینترنت در طول روز چندین بار تکرار شود.   کمی که فکر می کنم می بینم نه تنها بخش از زندگی ما را اشغال کرده است بلکه . وابسته نیز شده ایم.

کامپیوتر ها زندگی ما را ساده کرده اند . و ساده تر از این هم می کنند. ولی تا چه حد ؟

امروزه در تمام ادارات و ساز مان ها کامپیوتر ها تمام بخش های ساختمانی و اداری را کنترول می کنند مثلا :

تمام چراغ های ساختمان توسط کامپیوتر قابل کنترول است یا تمام دوربین های امنیتی به یک روبات کامپیوتری متصل هستند .

راستش روبات ها نیز کامپیوتر هستند . یک کامپیوتری که می تواند حرکت کند . امروزه تمام کارخانجات از روبات ها استفاده می کنند.

روبات ها سراغاز امپراطوری کامپیوترها خواهند بود . امپراطوری که ما انسان ها ساختیم. شاید کمی بی منطق به نظربرسد ولی حقیقت این است که شاید روزی ساخته های مان بر ما حکومت کند.

25 ژانويه سال 1979 يکي از کارگران دستگاه هاي مونتاژ خط توليد موتور فورد به نام رابرت ويليامز توسط دستگاه کشته شد. اين اولين فردي بود که قرباني ماشين هاي خودکار يا به اصطلاح امروزي روبات ها شد. با وجودي که يکي از همين روبات ها باعث مرگ ويليامز شده، امروزه روبات ها به غير از حيطه کارخانه و کارهاي سخت،به زندگي شخصي ما هم وارد شده اند، خانه مان را جارو مي کنند، مين هاي نظامي را خنثي يا منفجر مي کنند، به جاي ما در مريخ پرسه مي زنند، ميوه برداشت مي کنند، از افرادمسن مراقبت مي کنند و براي مابوردهاي مدار چاپي مي سازند.

مطلب پیشنهادی :  لوازمی که در سربازی نیاز داریم

آیا روزی میرسد که روبات ها ما را از بین ببرند ؟

خوب شاید بگوید کامپیوترها تنها کار های را انجام می دهند که ما به آن ها بگویم . بله این هم درست است . ولی امروزه هوش مصنوعی به قدرتی رسیده است که بهتر از هوش انسان کار می کنند .

بیست و یک سال پیش یک کامپیوتر توانست گری کاسپاروف (Garry Kasparov) قهرمان شطرنج جهان را شکست دهد. او در سال 1997 اولین قهرمان شطرنجی بود که بازی را به ابر کامپیوتر شرکت  IBM به نام دیپ بلو (Deep Blue) باخت. حالا     کامپیوتری توانسته در بازی باستانی چینی   (Go) گو یک بازیکن حرفه ای را ببرد.این بازی آن قدر پیچیده است و به توان پردازشی زیادی احتیاج دارد که یک دهه ی پیش کسی فکر نمی کرد کامپیوتر بتواند یک فرد حرفه ای در این بازی را ببرد. ولی نکته ی مهم این است که ابر کامپیوتر بازی را نه با استفاده از توان پردازشی زیاد، بلکه با استفاده از توان یادگیری برده است. این کامپیوتر توانسته بازی را یاد بگیرد، خیلی شبیه به انسان ها فکر کند و در نتیجه یک بازیکن حرفه ای را شکست دهد.

مثال بالا بر می گرده به سال 1997 یادتان باشد امروز که این مقاله را می نویسم . سال2018 است. امروزه کامپیوترها فقط خانه را جارو نمی کنند. بلکه پزشکی می کنند ، رانندگی می کنند ، خلبانی می کنند و غیره …. . هنوزهم چقدر فکر می کنم باز می بینم . بیشتر کار های مهم دست همین کامپیوتر قصه ماست .

برای مثال اگر سیستم کامپیوتری یک هواپیما بخواهد تمام سر نشینان هواپیما را از بین ببرد آیا خلبان کاری از دست آن بر می آید ؟

مطلب پیشنهادی :  چه نوع تبلت باید برای رسم خرید کرد؟

شاید بخندید و با خودتان بگوید . چنگیز چقدر انسانی بد بین است . برای همین یک مثال می زنم :

یک هواپیمای مسافر بری با 80 نفر سر نشین پرواز می کند . این هواپیما توسط کامپیوتر کنترول می شود . کامپیوتر در میان راه اخطار نبود سوخت کافی را اعلام می کند . خلبان مجبور به فرود اضطراری می شود در نزدیکی باند فرود چرخ ها باز می شود ولی هنگام رسیدن به باند دوباره بسته می شوند . چه اتفاقی رخ میدهد . به شما قول می دهم حتی تا سال ها کسی دلیل بسته شدن چرخ ها را به کامپیوتر نسبت نمی دهد .

 

این مطلب ادامه دارد …….

برای نوشتن نظرات خود کلیک کنید

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین ها

بروبالا