خواندنی

کامپیوتر ها بر تخت حکومت خواهند نشست 2

کامپیوتر

کامپیوتر و هوش مصنوعی

مقاله سری اول کامپیوتر ها بر تخت حکومت خواهند نشست 1 را از لینک داده شده بخوانید .

امروزه هوش مصنوعی مساله خیلی مهمی و سطح رقابتی بین شرکت های برگ تکنولوژی شده است . از موتور های جستوجو تا ماشین های لوکس امروزی . ولی واقیعت هوش مصنوعی چیست؟

شما در حال خواندن مطلب (کامپیوتر ها بر تخت حکومت خواهند نشست 2) از بخش خواندنی سایت ثقل هستید

اول بهتره که هوش مصنوعی رو تعریف کنیم :

هوش مصنوعی به سیستم‌هایی گفته می‌شود که می‌تواند واکنش‌هایی مشابه رفتارهای هوشمند انسانی از جمله درک شرایط پیچیده، شبیه سازی فرایندهای تفکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آن‌ها، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسایل را داشته باشند.

جالب است بدانید مباحث هوش مصنوعی پیش از بوجود آمدن علوم الکترونیک، توسط فلاسفه و ریاضی دانانی نظیر بول مطرح شده بود که اقدام به ارائه قوانین و نظریه هایی در باب منطق نمودند. هوش مصنوعی، شاخه ‏ای از علم کامپیوتر است و در واقع تلفیقی از سه فناوری و گرایش مطرح؛ یعنی شبکه ‏های عصبی، سیستم‏های استدلال فازی و الگوریتم تکاملی می‏ باشد.

الان با خودتان می گوید فکر کنم چنگیز با علم اکترونیک مشکل دارد . ولی واقیت این طور نیست.

جان مکارتی که واژه هوش مصنوعی را در سال ۱۹۵۶ استفاده نمود، آن را «دانش و مهندسی ساخت ماشین‌های هوشمند» تعریف کرده‌ است. تحقیقات و جستجوهایی انجام شده برای رسیدن به ساخت چنین ماشین‌هایی با بسیاری از رشته‌های علمی در ارتباط و همکاری است، مانند علوم رایانه، روان‌شناسی، فلسفه، عصب‌شناسی، علوم ادراکی، تئوری کنترل، احتمالات، بهینه‌سازی و منطق.

مطلب پیشنهادی :  چه نوع تبلت باید برای رسم خرید کرد؟

برای تست هوش مصنوعی از روش های زیادیاستفاده می شود . یکی از این روش ها یا مهم ترین شان تست تورینگ است ، آزمون تورینگ چیست :

آزمون تورینگ آزمونی است که توسط آلن تورینگ در سال ۱۹۵۰ در نوشته‌ای به نام «محاسبات ماشینی و هوشمندی» مطرح شد. در این آزمون شرایطی فراهم می‌شود که شخصی با ماشینی تعامل برقرار کند و پرسش‌های کافی برای بررسی اقدامات هوشمندانهٔ ماشین، از آن بپرسد. چنانچه در پایان آزمایش نتواند تشخیص دهد که با انسان و یا با ماشین در تعامل بوده است، تست تورینگ با موفقیت انجام شده است.

جالب است بدانید که تا سال 2010 هیچ ماشینی نتوانس ازاین آزمون قبول شود . ولی ماشین های امروزی نه تنها قبول می شوند حتی در بعضی موارد بهتر از هر نوع انسان بوده اند . اینجا بود . که واقعا ترسناک شدند .

برای مثال :

رباتی که بهتر از انسان فوتبال دستی بازی می کند . وقتی یک کامپیوتر آنقدر قدرت دارد که بهتر از هوش 80 در صد انسان ها عمل کند . نتواند بر آن ها حکومت کند .

ترسناک تر از ان که توانسته اند امتیاز شهروندی رو بگیرند. یعنی می توانند آزادانه هر جا که خواستند بروند . مثل روبات سوفیا. ” کشور عربستان سعودی به یک ربات انسان‌نما به نام سوفیا، حقوق شهروندی اعطا کرده است. این ربات توسط کمپانی هنسون رباتیکس در شهر هنگ‌کونگ ساخته شده است و ظاهرا رفتارش تا حدی واقع‌گرایانه بوده که توانسته روز گذشته در یک مصاحبه با ژورنالیستی در شهر ریاض، همچون یک انسان واقعی با او به گفت‌و‌گو بنشیند و به بحث بپردازد. ”

مطلب پیشنهادی :  اسکن عنبیه چشم به جای اثر انگشت

ایلان ماسک و بیش از ۱۰۰ کارشناس هوش مصنوعی(AI) در نامه‌ای، از سازمان ملل متحد خواستند مانع ساخت و گسترش تکنولوژی ربات های قاتل شود. نامه سرگشاده‌ای که توسط ماسک، مصطفی سلیمان (از مدیران ارشد گوگل)، و ۱۱۴ متخصص رباتیک و هوش مصنوعی امضا شد، از سازمان ملل متحد می‌خواهد با ممنوعیت توسعه همه سلاح های خودکار مهلک از “انقلاب سوم جنگ جهانی” جلوگیری کند.

کامپیوتر

ربات های قاتل

در این نامه آمده است: « زمان زیادی برای عمل کردن باقی نمانده. زمانی که این درب باز شود، بستن آن دشوار است. باید امروز تصمیم بگیریم و ببینیم که چه آینده‌ای را می‌خواهیم.» در واقع “انقلاب سوم” که در آن ربات‌های قاتل، جانشین باروت و سلاح های هسته ای هستند و دنیای کنونی را بهتر نکرده‌ است. با اینکه این نامه اولین موردی نیست که کارشناسان در مورد ربات‌های قاتل هشدار داده‌اند، اما اولین باری است که نمایندگان شرکت های هوش مصنوعی و رباتیک – از ۲۶ کشور جهان – موضع مشترکی در این مورد در پیش گرفته‌اند، محققانی همچون استیون هاوکینگ، نوام چامسکی و استیو وازنیاک، بنیانگذار اپل. رایان گارپی، بنیانگذار فناوری رباتیک Clearpath، می گوید: «تعدادی از شرکت های برجسته و افرادی که این نامه را امضا کرده اند، از اعلام خطر ما حمایت می‌کنند که نشان می‌دهد این سناریوی فرضی نیست، بلکه موضوع بسیار واقعی و جدی است که نیاز به اقدام فوری دارد. نباید این واقعیت را نادیده بگیریم که، بر خلاف سایر حوزه‌های بالقوه هوش مصنوعی که هنوز در قلمرو علمی- تخیلی باقی مانده است، سیستم سلاح های مستقل در حال توسعه هستند.»

مطلب پیشنهادی :  پردازنده جدید اپل چگونه خواهد بود ؟ + توضیحات چیپست 10 نانومتری

هر چند ما برنامه ها را برای روبات ا می نویسیم ولی واقیعت این است که همیشه طبق برنامه ای ما پیش نرفته اند .

این مقاله ادامه دارد ……..

برای نوشتن نظرات خود کلیک کنید

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین ها

بروبالا