تکنولوژی

برنامه نویس و برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی

برنامه نویسی کامپیوتر چیست ؟

چطور است قبل توضیح برنامه نویسی کمی با مقدمه چینی شروع کنیم ؟

بشر از زمانی که پا به ارثه وجود گذاشت. شروع به پیشرفت کرد. تنها هدف بهبود روند زندگی و آسان کردن کار ها بود ه است . برای این کار شروع به اختراع ماشین ها و دستگاه های جدید کرد. در واقع ما هر وسیله ای بسازیم برای خدمت به ما و بشریت خواهد بود . ماشین ها برای کار کردن نیاز دارند که دستورات را از ما بگیرند .

شما در حال مطالعه ،مطلب(برنامه نویس و برنامه نویسی چیست؟) از بخش تکنولوژی سایت ثقل هستید

کامپیوتر با این همه پیشرفتی که داشته است از این قاعده جدا نیست . کامپیوتر کاری را انجام می دهد که قبلا برایش تعریف کرده باشند ( یاد داده باشند) . این کار را برنامه نویسان کامپیوتر انجام می دهند .

برنامه نویس کیست؟ و برنامه نویسی چیست ؟

باید بگویم که برنامه نویسی تعریف های زیادی دارد . ولی بهترین تعریف به این شرح است << تقسیم یک پروسه (کار، فعالیت) به چندین پروسه کوتاه و آسان را برنامه نویسی می گویند>> شاید کمی گنگ باشد ولی با یک مثال روشن می کنم :

◊ مثال ریاضی زیر را در نظر بگیرید

؟= 4/2 – 5*6

این یک مثال خیلی ساده است . قرار باشه برنامه نویس این مثال را با کامپیوتر حل کند به شکل زیر این کار را انجام می دهد :

  1. 5*6 =30
  2. 4/2=2
  3. 30-2=28

ولی از آنجا که کامپیوتر ها ماشین هستند نه انسان باید گفت زبان آنها نیز با ما متفاوت است . این ماشین های ساخته دست انسان برخلاف ما انسان ها که برمبنای 10 پیاده سازی شدیم بر مبنای 2 پیاده سازی شده اند .

مطلب پیشنهادی :  ویدیو ازمایش ایفون 7 با دریل به همراه ویدیو با توضیح

نکته : بر مبنای 10 پیاده سازی شدیم . شوخی نمی کنم ، در واقعا ما قبل از رفتن به مدرسه هیچ درکی از نوشتار عددی نداریم . ولی معلم ها به ما یاد می دهند تا عد ها را از 0 تا 9 بنویسیم و بعد با در کنار هم قرار دادن این عداد عدد های بزرگتری به دست بیاوریم.

ما انسان ها از 0 تا 9 عداد جدا گانه داریم ماننده 0،1،2،3،4،5،6،7،8و9 ولی بعد عدد 9 تمام عدد ها از در کنارهم قرار گرفتن عدد های ذکر شده به دست می آیند . خوب این مبنای 10 است . خوب کامپیوتر ها نیز بر مبنای2 هستند و فقط دو عد 0و 1 را می شناسند و تمام عداد بعد از 1 را با در کنار هم قرار دادن 0و 1 به دست می آورند .

خوب چگونه؟ و چرا؟

اول بگم چرا : درواقع ما انسان ها با هوش ترین موجود کره زمین هستیم . ولی سریع ترین نیستیم . وقتی محاسبات بیشتر از 3 رقم می شوند برای محاسبه نیاز به وقت بیشتری داریم . دلیل را میشه گفت بازه میانی عداد ما زیاد هستند .( 10 عدد )

ولی شما محاسبات ریاضی را برای یک کامپیوتر هر چقدر زیاد کنید باز زمان محاسبات خیلی کم می شود . دلیل باز همان بازه میانی عداد کامپیوتر است (0و1)

ولی چگونه :

خوب کامپیوتر یک ماشین الکتریکی است .پس بنا برین تمام قطعات کامپیوتر از قطعات الکتریکی ماننده مقاومت ، ترانزیستور ، خازن و غیره …. ساخته شده اند.

تمام محاسبات توسط مغزه کامپیوتر یا همان cpu انجام می شود . cpu از خازن ها و ترانزیستور ها در ابعاد میکرو ساخته می شود. وقتی داخل یک خازن ولتاژی وجود داشته باشد یعنی (1) و وقتی خالی باشد یعنی (0) . کار جابه جای ولتاژ بین خازن ها توسط ترانزیستور ها انجام می شود . و به این راحتی می توان محاسبات زیاد در بازه زمانی کم انجام داد .

مطلب پیشنهادی :  بزرگترین تلویزیون 4k مربوط به کدام شرکت است ؟
برای مثال می خواهم عدد 5 را با 4 جمع کنم .

برای محاسبه مبنای دو هر عدد آن را به عدد 2 تقسیم می کنیم تا به عددی برسیم که امکان تقسیم بر دو را نداشته باشد

می خواهم مبنای دو عدد 5 را به دست بیاورم :

5/2= 2      باقی مانده =1

2/2= 1       باقی ماننده = 0

حالا تمام اعداد کمتر از 2 را از بالا تا پایین در کنار هم قرار می دهیم .

برنامه نویسی

تبدیل باینری

 

خوب مبنای عدد 5 برابر است با 101 ، به ان ترتیب مبنای عدد چهار را نیز به دست می آوریم . عدد 4 نیز 100 می شود .

بنابرین عدد به دست آمده عدد(1001) 9 است .

خوب بر میگردیم سر موضوع اصلی مان . همان طور که دیدی برنامه نویسی به زبان ماشین کار خیلی سختی است. برای همین به فکر ساده تر کردن زبان های برنامه نویسی شدند . بنابر این امروزه زبان های برنامه نویسی بیشتر به زبان انسان نزدیک هستند تا زبان ماشین .

آیا برای این کار زبان ماشین را تغییر دادند؟

خیر . این کار عملا غیر قابل انجام است (ظاهر در بخش آزمایشگاهی . آزمایشاتی انجام شده است). ولی به جای تغییر زبان کامپیوتر . یک مترجم ساختند . که ما برنام نویس ها به آن کامپایلر می گویم .

تمام زبان ها برنامه نویسی سطح بالا یک کامپایلر مربوط به خودشان دارند . کامپایلر کد نوشته شده به زبان مبدا را به زبان مقصد یا همان زبان ماشین ترجمه می کند .

خوب تا به اینجا می شود گفت می دانید برنامه نویسی چیست . اما با یک نتیجه گیری کامل تمام بحث را میبندم .

نتیجه گیری

برای این که یک کامپیوتر بتواند کاری را انجام دهد باید قبلا توسط یک برنامه نویس تمام پروسه عملیاتی کاری که قرار است انجام شود به کامپیوتر گفته شده باشد . برنامه نویس این کار را توسط یک زبان برنامه نویسی انجام می دهد و برنامه نوشته شده توسط کامپایلر به زبان ماشین ترجمه می شود .

مطلب پیشنهادی :  یوتیوب در دنیا چقد بازدید و چقدر محبوب است و چقدر کاربر دارد ؟
برای نوشتن نظرات خود کلیک کنید

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین ها

بروبالا