تکنولوژی

اینترنت ماهواره ای

اینترنت ماهواره ای

اینترنت ماهواره ای چیست ؟ و چگونه کار می کند ؟

خوب میشه گفت که همه چی از شبکه گسترده جهانی (اینترنت) شروع می شود . برای مقدمه چینی پیش از مطالب اصلی ( اینترنت ماهواره ای) می خواهم کمی روی مطالب پایه . بحث رو باز کنم.

شما در حال خواندم مطلب( اینترنت ماهواره ای ) از بخش تکنولوژی سایت ثقل هستید

اینترنت چیست ؟(تعریف اینترنت): اینترنت یک زیر ساخت برای حمل و جا به جای اطلاعات به شمار می آید که حدود 4 دهه قبل به  وسیله وزارت دفاع آمریکا به وجود آمد است. چیزی که امروز ما به آن اینترنت می گویم (مردم عادی) در واقع اینترنت نیست . یکی از خدماتی است که روی این زیر ساخت ارائه می شود .( خدمات وب web)

وب معماری سازماندهی و دست رسی به اطلاعات توزیع شده در سطح جهان است . که حدود 20سالی از عمر آن می گذرد .

به زبان ساده وقتی شما آدرس سایتی را وارد می کند و بعد از جستوجو صفحه اصلی سایت برای شما باز می شود . همان صفحه یک صفحه وب است .

خوب . الان شما که دارید این صفحه را مطالعه می کنید (SEGL) .در واقع از طریق مرور گر سیستم تان به سرور این سایت متصل شدید و این صفحه را باز کردید . برای این کار باید هم سیستم شما و هم سرور ما شبکه باشند .

خوب اینترنت این شبکه را ایجاد می کند . سرور ما به شبکه اینترنت متصل هست و هر سیستمی که بتواند به این شبکه متصل شود می تواند اطلاعاتی را از سرور ما بگیرد و یا بفرستد.

مطلب پیشنهادی :  یاهو بعد از هک نیم میلیارد اکانت چه جوابی برای گفتن دارد .

خوب یک سوال : شما چگونه به اینترنت متصل می شوید؟

من و تمام کسانی که به اینترنت متصل هستیم در واقع یا از طریق شرکت مخابرات است و یا یکی از اپرا تور ها ی تلفن همراه . و خود این شرکت ها (سیستم توزیع داده ) به درگاه های ورودی اینترنت به کشور متصل هستند .

این یک دلیل خوب برای آزاد نبودن اینترنت برای اشخاص عادی جامعه محسوب می شود. و همچنین چون ما از طریق ارتباط های زمینی به این شبکه متصل هستیم هر لحظه ممکن است که به دلایلی این ارتباط قطع شود .(مانند سیل ،آتشفشان ، زلزله ،..).

خوب از اوایل اختراع ارتباط های پر سرعت بی سیم . دانشمندان دنبال راهی برای این مشکل بودند . تا این که مسئله اینترنت ماهواره ای مطرح شد. اگر سر رشته ای از ماهواره ها داشته باشد . خیلی راحت می توانید مشکل این نوع شبکه را پیدا کنید .

مشکل اصلی این است که ماهواره همیشه به دور زمین در حال چرخش است .

خوب پس چرا ما می توانیم کانال های تلویزیونی را دریافت کنیم .

جواب >> در واقع ماهواره های تلویزیون در مدار بالا تر از زمین روی قطب زمین قرار می گیرد و برای همین در هر جای کره زمین .(البته در نیم کره های مورب بر مدار چرخشی ماهواره) در دسترس هستند ولی مشکل این ماهواره ها این است جون در فاصله زیادی قرار دارند باید به وسیله یک سری دستگاه های خواص این کار را انجام داد(دستگاه گیرنده و بشقاب ) . خوب به نظر شما جای که در زیر یک متر آب قرار دارد فرد به زور جانش رو نجات داده است می توان به این دست گاه ها دست پیدا کرد .(سیل آمده باشد)

مطلب پیشنهادی :  تاریخچه هفت ساله سامسونگ از گلگسی اس تا گلگسی اس 8 را در یک ویدیو ببینید .

نکته: با این حال شما می توانید کامپیوتر خود را به وسیله یک کارت شبکه  و بشقاب ماهواره به اینترنت متصل کنید .

ولی امروزه یک راه حله جدید و موثر پیدا کرده اند و در بعضی کشور ها آزمایش شده است. و جواب هم داده است تصویر پایین را نگاه کنید .

اینترنت ماهواره ای

اینترنت ماهواره ای

همان طور که مشاهده می کنید . یک ماهواره (ماننده ماهواره های مخابراتی ) در یک مدار در نزدیک زمین قرار می گیرد . ولی فقط می تواند فضای محدودی را پوشش دهد . در عوض می تواند طول موج های کوتاه ولی گسترده به محدود خودش ارسال کند .

و خود این ماهواره از ماهواره اصلی که در مدار بالا تری قرار دارد اطلاعات را دریافت می کند .

دوباره یک مشکل دیگه هم هست . چون این ماهواره به دور زمین می چرخد و محدوده تحت پوشش همیشه در حال تغییر هست .

به نظر شما اگر به جای یک ماهواره چندین ماهواره در این مدار قرار بگیرند چی . مانند شکل پایین .

اینترنت ماهواره

اینترنت ماهواره

در این روش نه تنها لازم به استفاده از دستگاه های جانبی نیست بلکه می توان برای کل دنیا از این روش اینترنت تأمین کرد (اینترنت آزاد)

روشی که در این مقاله توضیح دادم . مجزا از Outernet می باشد . در اوترنت شما باز نیاز به یک دستگاه رسی ور دارید . و تنها می توانید از اطلاعاتی استفاده کنید که شرکت سازنده برای شما در نظر گرفته است . و همچنین تا امروز فقط ارتباط یک طرفه ایجاد شده است.

برای نوشتن نظرات خود کلیک کنید

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین ها

بروبالا